Květy komixu

Brzo přijde čas, ve kterém oslovím české komunitní financování s žádostí o peněžní podporu na rozvoj, dokončení a tisk prvního dílu komixu podle první knihy universa MKsM, tedy Muž, který se modlil. Bude to dlouhá a namáhavá cesta, přesto si myslím, že by bylo dobré trošku rozvést úmysl, prezentovat ukázku a tak.

O co se tedy jedná? V kostce: O osmdesáti stránkový černobílý komix podle první knihy (jak je známo, vše v celém universu, od ilustrací přes obálku, je černobílé, asi nějaký vtip na to, že uvnitř universa je to hlavně šedé), velikost B5.

Co je připraveno? Sedm úvodník ukázkových stran, scénář a tým.

Tým?

-Dva sehraní ilustrátoři (Jan Kordina a Kateřina Bezecná), scénárista (moje maličkost) překladatelka do angličtiny (Pavlína Červená).

Snaha není udělat tuctový komix, jenom aby to bylo hotovo, ale udělat ho kvalitním uměleckým dílem.

-První a druhá strana:

0102

-Třetí a čtvrtá strana:

03004

-Pátá a šestá strana:

00506

-Sedmá strana.

07

-Ukázka scénáře: 

První ikona (přeskakuji nějaký úvodní obrázek na celou stranu, začínám hned počátkem příběhu:

Hrdina: Sivak, celým jménem Sivak Rusovok. Dlouhovlasý ramenatý muž. Má zapletenou bradku a tvrdé oči. Je to bojovník, musel mít v některých předcích seveřany: Má typické vikinské rysy a je to hrubián, který se dokáže ohánět stejně dobře pěstí i nožem. Je vysoký 180 cm, takže žádné tintítko, a je mu kolem třiceti let. Na obličeji nemá žádné jizvy a pohybuje se s jistotou někoho, kdo se nebojí. Sivak není nejlepší, ani dokonalý. Dobře maskuje své emoce a je rád sarkastický. Moc se nesměje, spíš se šklebí. Poslouchá metal, je to trochu rasista, kterého si nedokážeš představit jinak než v kabátu a vysokých botách.

-První okénko: Pohled na známý symbol Prahy, vyšehradská pevnost. K ní se přidává bublina s drnčení mobilu.

-Druhé okénko: Záběr na malý byt, všude poházené věci, majitel je pěkný bordelář. Sivak leží na posteli, drnčení mobilu pokračuje.

-Třetí okénko: Záběr na starý mobil s tlačítky, který vibruje.

-Čtvrté okénko: Sivak se probouzí, sedí a nechává brnět mobil. Dívá se do země, je jen v trenkách. Mobil drnčí.

-Páté okno: Jde si do koupelny vyčistit zuby. Mobil pořád drnčí.

-Šesté okno: Obléká se, natahuje si kalhoty. Mobil stále drnčí, bublina, kde Sivak nadává. Něco ve stylu: „No aby ses neposral.“

-Sedmé okno: Bere mobil, tiskne tlačítko, přikládá ho k uchu. Bublina: „Víš, že mám dneska volno, že jo? Beze mě by zrušila půlku Václaváku a pracoval jsem na ní čtrnáct dní, abych jí dostal!“

-Osmé okno: Ústa nějakého stínem překrytého muže (jde vidět jen jeho brada a linie nosu), který má u ucha sluchátko telefonu a hovoří. Bublina: „Měla milence. Vrať se do cechu.“

-Deváté okno: Záběr na okraj Sivakova obličeje a ucho, u kterého drží mobil. Bublina: „To jste v průseru, co? Máte poslouchat operativce. Šelest říkal, že nebude sama. A já mám ještě den dovolené!“

-Desáté okno: Stínový muž zatlačuje cigaretu do popelníku. Dívá se na mnoho počítačů, na kterých běží různé nesrozumitelné texty a kamerový záznam kamsi do chodby se zavřenými pancéřovými dveřmi. Bublina: „Prostě přijeď, auto už čeká. Končím.“

-Jedenácté okno: Sivak se dívá na ohluchlý telefon. Baterka má jenom jednu čárku. Nápis na mobilu: „Slabá baterie.“

-Dvanácté okno: Mobil se rozbíjí o stěnu na mnoho dílů. Bublina: „Blbej krám, blbá vědma.“

Konec ukázky.

Marketingový plán: Po zpracování komixu a jeho kompletních úprav se přejde na tisk. Bude se jednat o přibližně 400 kusů (menší část v češtině, větší v angličtině). Náklady na takové množství se pohybují kolem 18 000 a zbývající peníze se použijí na poštovné.

Pokud komunitní financování uspěje, rozjede se dlouhodobá (po celou dobu práce) konverzace s nakladatelstvím po celém světě. Ne všechny kusy musí vyjít z jedné dílny a cestovat přes polovinu světa. Dají se poslat i elektronicky a dají se domluvit mnohé podmínky. Jakákoliv cesta bude mít ale stejný výsledek: Dosáhnout toho, aby prodej komixu zaplatil další tisk. Smělý plán, ale s náklady přibližně padesáti korunami za kus, prodejem v obchodě i s přirážkou za dvě stě a tedy čistým ziskem přibližně stokorunou za jeden kus (pořád tu počítáme s tím, že to budeme tisknout jenom my a ne nikdo jiný, v tom druhém případě by šlo o honorář ze zisku v rozmezí osm až deset procent za prodané kusy), dojdeme k závěru, že za prodej prvního vydání (400 kusů) utržíme čtyřicet tisíc. Je tedy potřeba investovat dalších dvacet do nového vydání čtyř set kusů a zbývajících dvacet investovat do druhého dílu. Najmout další kreslíře, rozšířit tým, zkrátit tak dobu práce…

Každý může přispět. I nejmenším minimem.

O co budu na financování žádat? A o co budu žádat každého sponzora, ochotného pomoci? Minimální potřebné náklady na práci a tisk jsou sto dvacet tisíc. Bohužel kvůli DPH (15%) a ceně, kterou si strhne komunitní financování (9%) je potřeba tuto částku zvýšit na sto čtyřicet tisíc.

-60-80 tisíc se vyplatí kreslířům.

-5-10 tisíc scénáristovi.

-10 tisíc překladatelce.

-20 000 (méně ne) se použije na tisk a distribuci.

Délka práce se odhaduje na rok, osm stránek za měsíc plus kontrola, koncové úpravy a další časové investice.

Toto je vážná věc a ano, není to nic, co by bylo zadarmo. Každý investor tomu také zadarmo nepomůže a proto tu jsou odměny, natolik drahé, nakolik jsou ceněné. Ať už za to bude komix zdarma s podepsanou titulkou, v krabičce, anebo vlastní postava v ději a spolupráce na scénáři kolem ní. Celý soupis bude vystaven na stránkách komunitního financování ale již teď je jasné, že každá i sebemenší podpora skutečně pomůže.

Může se samozřejmě stát, že se částka nevybere. Je na to omezený limit, čtyřicet osm dní a v tom případě a s takovou potřebnou částkou to nemusí stačit. Je tedy třeba oslovit lidi předem, dát jim vědět, že se na tomto projektu pracuje a že se mohou na něčem velkém podílet.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *