Mrazák (publikován v časopise Howard – březen 2017)

Když přestalo pršet, Ulice se zahalila do tmy. Žena odhodila chmury, nudu a šla se nechat do hospody přemlouvat k postelovým hrátkám textovkami, které měly v sobě romantiku jako ojetí trubkou.

Sníh na ulici se změnil v břečku, která jako žluč cáká lidem na kotníky. Ti cítí ve vzduchu kouř, někde hoří barák. Je daleko a stejně nebezpečnej jako přejetej pes, rodí se v něm plameny a ty mizí, mizí, tápají na kolenou.

Po ulici kráčí muž, smrdí podobně jako ten pes, schovává mobil a motor v jeho hlavě vrčí, vrčí, tápe mezi chutí a potřebou, zatímco žena vchází do lékárny, je nejistá. Jistota dána neznámému člověku je stejně jistá jako padající mince. Kupuje kondomy, jen tak, pro jistotu, a odchází. Ulice to pozoruje zahalená ve tmě, mlčí, nedochází jí prostý strach lidí z kaluží, jak se jim vyhýbají, strach z neznámého, který odvádí myšlenky jinam stejně jako dětem pohled na tmu. Ulice je ve tmě a děti po ní nechodí.

Muž přichází domů, čeká na ženu, kontroluje mrazák, hledá v ledničce jídlo. Zase prší, déšť hasí plameny baráku, přejetej pes vrčí. Žena se blíží, déšť ji mění vlasy do myších ocásků, kapky vody stékají dolů po ulici, která jen přihlíží, jak vchází dovnitř k němu. Pach zatuchliny, žena se nudí, ON pouští televizi. Falešný úsměv vyvolává výsměch, muž se mračí, televize září, až oslepuje Ulici, která je vědoma problému. Policie ječí, žena jde do kuchyně pro sklenici vody, je jí mdlo, něco cítí za s sebou, sperma na oblečení páchne, a policie ječí, otáčí se a ječí a policie ječí, pozdě k jekotu přijíždí, kapky krve stékají dolů, muž si dělá svoje, mrazák bručí a hlava se točí. Sklání se pila a policie ječí, jako ohlušující siréna vábí sluch námořníka k myšlenkám na Ni, ale Ulice ji už nikdy neuvidí, kapky krve odtékají, kuchyň tmavne, mrazák bručí nenávistí k obsahu, záští k hlavě, trupu, nohám, a k ruce, ukazující prstem poslední gesto, kterým se zříká svého života.

<zpět>

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *